Gloria Victis - budapesti megemlékezés

A kirándulás részvevői

2018. október 22-én Miskolcról Subicz Róbert tanár úr vezetésével 26 tanuló utazott fel Budapestre a Gloria Victis diákutazás keretében. Az ünnepség során csatlakozott hozzánk Vály György tanár úr is, 3 diákjával, akik a Gloria Victis vetélkedőn vettek részt. Így a Herman 31 fővel képviselte magát az ünnepségen.8:30-kor indultunk el, s kényelmes tempóban körülbelül 11:15-re értünk fel Budapestre. Közben buszos városnézést is tartottunk. A szervezés pontos volt, hiszen hamar megtaláltuk a hajó indulási helyét. Az Európa dunai sétahajón megismertük a főváros történelmi nevezetességeit, az azokhoz kapcsolódó érdekességeket.  A túra során láttuk az Országházat, Lajta monitort, a Várat, a Műegyetem épületét, a belváros egyéb nevezetességet. Innen busz segítségével átmentünk a Műegyetemre, ahol megemlékeztünk az 1956-os forradalom eseményeiről. Az ünnepség végén következett a fáklyás felvonulás. Öröm volt részt venni egy több ezer fős rendezvényen, amely méltóképpen emlékezik az 1956-os forradalom és szabadságharc hőseiről. Az égő fáklyákkal felvonuló ünneplők látványa nagyszerű, megható volt számunkra. Külön érdekessége a történetnek, hogy sikerült egy kis városnézést is becsempészni a hivatalos rendezvényen kívül. Amikor kerestük a buszunkat, akkor megtaláltuk azt a helyet, ahová a Kossuth téri felújítás miatt a „Forradalom lángja” átkerült. Mint megtudtuk egy helyi lakostól, nem messze van attól az épülettől (Katonai Ügyészség), ahol Nagy Imrét és társait kivégezték, s először elhantolták. Az élet képes furcsaságokat produkálni. Az iskolai ünnepségen ugyanis Déry Tibor novelláját adtuk elő, kicsit megváltoztatva (a mi feldolgozásunkban Budáról Pestre ment a főszereplő), így akarva és akaratlanul is a főhősünk útját jártuk be.Öröm volt részt venni az ünnepi megemlékezésen. Köszönjük a Rákóczi Szövetségnek, hogy lehetővé tette ezt számunkra! Remélem, hogy jövőre több diáknak is meghozza a kedvet, hogy csatlakozzon hozzánk, s méltóképpen meg tudjuk ünnepelni együtt az 1956-os forradalmat.A galériában (itt)megtalálható fényképeket Zemlényi Zalán 9/2 osztályos tanuló, és Vály György tanár úr készítette.