HERMANOS DIÁKOK AZ RM@SCHOOLS NEGYEDIK EURÓPAI KONFERENCIÁJÁN (BOLOGNA, OLASZORSZÁG)

A Miskolci Herman Ottó Gimnázium diákjai a Miskolci Egyetem Műszaki Földtudományi Karának felhívására csatlakoztak az RM@Schools projektjéhez, amely az EIT (Európai Innovációs és Technológiai Intézet) által koordinált ásványi nyersanyagok népszerűsítésével  foglalkozó oktatási programhoz kapcsolódik (EIT Raw Materials KIC). Ennek célja, hogy diákok aktív közreműködésével népszerűsítsék a nyersanyagok minél hatékonyabb, sokoldalúbb felhasználását,  újrahasznosítását. Ennek keretében a csatlakozott diákok „nyersanyag nagykövetekké” válnak: előadások, kísérletek, bemutatók, filmek összeállításával ismeretterjesztő tevékenységet folytatnak és egyben aktív, tevékenységközpontú  tanulási módszert kínálnak a 10-19 éves diákok számára.A projektben jelenleg 18 országból 28 partner vesz részt, ahol idén Magyarországot 3 középiskola, a pécsi Babits Mihály Gimnázium, a szekszárdi I. Béla Gimnázium és a Miskolci Herman Ottó Gimnázium képviselhette a 2019. november 5-7. között Bolognaban megrendezett IV. Európai Konferencián. A magyar delegációt a Miskolci Egyetem Műszaki Földtudományi Karának dékánhelyettese, Dr. Mádai Ferenc egyetemi docens vezette. A diákok választott témájukat plenáris ülésen előadással, valamint workshopok keretében ismertették.A hermanos diákok (Farkas Balázs András 11/1; Gyenes Iván 9/3; Párkányi Krisztián 10/2) vizsgálatának fókuszában a perlit állt, ez a kevéssé ismert, de nagyon sokoldalúan felhasználható és számos előnyös tulajdonsággal rendelkező, környezetbarát nyersanyag, melynek bányászatában Magyarország nagyhatalomnak számít.A „Vulkáni popcorn” című interaktív bemutatójukkal (prezentáció, kísérletek, videofilm) több fórumon népszerűsíthették a perlitet a bolognai konferencia mellett, így többek között a  Herman Gimnáziumban és a Miskolci Egyetemen megrendezett Kutatók Éjszkáján, valamint a Magyar Természettudományi Múzeumban megrendezett XI. Földtudományos Forgatagon, de tartottak bemutatókat rendhagyó földrajz órák keretében is iskolatársaiknak. A bolognai program keretében elkészült projektek felkerülnek az RM@Schools virtuális központjába (https://rmschools.isof.cnr.it), amely így még szélesebb körben biztosítja a hozzáférését ezekhez az érdekes és értékes munkákhoz. Mivel a program a következő ciklusra is elnyerte a támogatást, így a következő évben újabb diákok csatlakozhatnak a RM@Schools programjához és válhatnak nyersanyag nagykövetekké.Várjuk az érdeklődőket és gratulálunk a hermanos diákoknak, hogy ilyen színvonalas munkával képviselték iskolájukat és Magyarországot hazai és nemzetközi szinten is.